Тости на сніданок – прекрасний початок дня!

Вже давно доведено, що сніданок повинен бути щільним і ситним, так як саме з першого прийому їжі людина отримує потрібну кількість енергії, що сприяє відсутності сонливості, продуктивності на роботі, бадьорості протягом усього дня і хорошого настрою. І відповідно в якості їжі на сніданок багато людей вважають за краще тости, адже це дуже швидко і смачно. Найкращим, зручним і корисним способом приготування тостів є тостер.

Технологія роботи тостера дуже проста – необхідно покласти шматочки будь-якого хліба і включити прилад. Хліб підсушується в тостері, завдяки нагріванню спіралів, виробляючим інфрачервоне випромінювання. В процесі нагрівання зі свіжого хліба випаровується вода, а на ньому утворюється хрустка коричнева скоринка. Тостер хороший тим, що підсмажує хліб відразу з двох сторін, він рівномірно підсушується за дуже короткий проміжок часу. При цьому одним з головних плюсів є те, що робить він це без додавання масла.

Так давайте ж розберемося, чим корисний хліб, підсушений в тостері.

Хліб – один з продуктів, найбільш багатих на клітковину і вітамінами групи B, але нарівні з корисними властивостями є і негативний момент, це присутність дріжджів. Вони провокують процес бродіння в кишечнику, викликаючи тим самим здуття, дисбактеріоз і закрепи. Ось саме з цієї причини дієтологи рекомендують вживати хліб в підсушеному вигляді, навіть під час лікування захворювань шлунково-кишкового тракту. Тостер саме так і діє на хліб, він його підсушує, позбавляючи від вологи і знижуючи ступінь бродіння дріжджових культур. Тостери роблять структуру хліба менш важкою для переварювання. Проте шлунково-кишковий тракт витрачає більше енергії при обробці тостів, ніж при перетравленні звичайного, не підсушеного хліба. Підсушений хліб змушує організм витрачати велику кількість калорій, одночасно вони швидко залишають шлунок. Тому вони ще корисні при проблемах з кишковим трактом.

 

Шматочки хліба, підсмажені в тостері, без додавання масла, корисні і для тих, хто намагається схуднути. Тости менш калорійні, ніж звичайний борошняий хліб. Саме тому дієтологи рекомендують частіше замінювати звичайний хліб, шматочками з тостера, щоб втрачати кілограми.

Також, підсушений хліб в тостерах містить велику кількість корисних вітамінів і мікроелементів, це потужне джерело вітаміну В, С, заліза, магнію та інших компонентів, які зміцнюють імунну систему.

Виходячи з усього вищесказаного, істотна користь хліба з тостера очевидна, враховуючи те, що це ще й дуже смачно!

Тости – універсальна їжа, яку можна поєднувати з різними продуктами. Варіантів тостів може бути величезна кількість, на будь-який смак. Їх можливо поєднувати як з скибочками слабосоленої форелі або лосося, ікрою, овочами, сирами, м’ясом або ковбасою, так і солодкі тости з джемом або медом, згущеним молоком або шоколадною пастою, фруктами і т.д.

Для того, щоб вранці отримувати задоволення від різних видів тостів, Бренд MAGIO представляє моделі тостерів MG-272 в різних кольорах:

Для настільки недорогого приладу, ці моделі Тостерів MG-272 дуже функціональні. У них висока потужність (770 Вт), 6 режимів підсмажування, є автопідняття по закінченню приготування. Є функції підігріву і розморожування, а також піддон для крихт, який дуже зручний у використанні. Корпус виготовлений з дуже якісного пластика, з термоізоляцією, в процесі роботи не нагрівається. Те ж саме можна сказати про збірку і дизайн – підійде до інтер’єру будь-якої кухні, на будь-який смак. Ну а ціна – це просто чудо.

Поради щодо використання тостера і дотримання техніки безпеки:

Не допускається установка тостера поруч з легкозаймистими предметами такими, як наприклад фіранки, рушники і т.д.

  • Забороняється закривати, накривати працює тостер.
  • По закінченню роботи тостера, необхідно відключити його від мережі.
  • Перед чищенням або для витягання застряглих скибочок, тостер необхідно відключити від мережі і дати йому охолонути.
  • Не можна підсмажувати продукти в упаковці, в глазурі, вкриті вершковим або рослинним маслом, жиром.
  • Не можна допускати контакту тостера з водою.